Platon Technologies
neprihlásený Prihlásiť Registrácia
SlovakEnglish
open source software development oslavujeme 10 rokov vývoja otvoreného softvéru! Štvrtok, 18. apríl 2024
O nás
Magazín
Otvorený softvér
CVS
Služby
Index  »  Administrácia  »  WWWOffle – surfujme offline!

WWWOffle – surfujme offline!

Autor: Ondrej Jombík | Sekcia: Administrácia | Dátum: 2001-05-01

Pripojenie k internetu prostredníctvom pevnej sieťe má jednu veľkú výhodu. Vždy keď si spomeniete, máte všetky potrebné informácie po ruke. No keď aj nie, máte minimálne možnosť sa ich pokúsiť nájsť pomocou niektorého z mnohých internetových vyhľadávačov. Ale ani dial-up-isti nemusia vešať hlavu. Ako sa dá kvalitne a jednoducho surfovať offline pomocou programu WWWOffle, sa vám pokúsim opísať na nasledujúcich riadkoch.

WWWOffle spadá do kategórie tzv. proxy serverov. Proxy server je program, ktorému internetový prehliadač (napr. Netscape) smeruje svoje požiadavky a ten ich potom následne interpretuje reálnym serverom v sieti Internet. WWWOffle svojimi možnosťami pripomína všeobecne známy squid, ale má oproti nemu jednu obrovskú výhodu: je šitý presne na mieru pripojeniu dial-up alebo ISDN. Avšak môže sa s úspechom používať aj na rôznych lokálnych sieťach za účelom zníženia sieťovej premávky a zaťaženia. Napokon posúďte sami.

Ak chceme uvedený program používať, alebo len vyskúšať, musíme si v prvom rade zaobstarať jeho aktuálnu verziu. Toto je možné vykonať nasurfovaním adresy

http://www.gedanken.demon.co.uk/wwwoffle/

čo je vlastne domovská stránka programu. Odtiaľ stiahneme TGZ balík, ktorý neskôr nainštalujeme. Aktuálna verzia je 2.6b.

Inštalácia je veľmi jednoduchá. Spočíva v rozbalení archívu (tar xvzf wwwoffle-2.6b.tgz) a napísaní make all. Po úspešnej kompilácii, ktorá by sa na Linuxe mala obísť bez nejakých závažnejších problémov, napíšeme ešte make install ako root a program je nainštalovaný. K programu je dodávaný konfiguračný súbor, ktorý je možné aj hneď používať, čiže ho netreba nutne meniť ako to často býva pri iných aplikáciach.

Výhodné je aj nastaviť pravidelné spúštanie WWWOffle démona (proxy serveru) pri každom štarte počítača. K tomuto nám pomôžu súbory z podadresára contrib/, v ktorom si každý nájde tie pre svoju distribúciu. Nie je to ale nevyhnutné. Môžete to vyriešiť napríklad aj tak ako ja. Do súboru /etc/rc.d/rc.local na koniec pripíšete /usr/local/sbin/wwwoffled a je po probléme. Samozrejme, aby sme spustili daemona po prvý krát, nebudeme počítač reštartovať, ale iba napíšeme vyššieuvedený príkaz.

Teraz prichádza na rad nastavenie používania proxy serveru v internetovom prehliadači. Spustíme napr. Netscape, vyberieme Edit | Preferences | Advanced | Proxies | Manual proxy configuration | View a do koloniek HTTP a FTP proxy napíšeme localhost a port 8080. V iných prehliadačoch sa prevádza nastavenie obdobným spôsobom.

Všetko potrebné sme urobili, je načase vyskúšať, či nám aj niečo funguje. Do internetového prehliadača napíšeme www.linux.sk a ak sme postupovali správne, náš čerstvo nainštalovaný proxy server by nám mal oznámiť, že stránka momentálne síce nie je dostupná, ale pri najbližšom pripojení na internet bude stiahnutá. Ak to bol celé omyl, môžeme to jednoducho zrušiť a stránka sa sťahovať nebude. Alebo naopak, ak chceme viac ako len úvodnú stránku, môžeme zvýšiť hĺbku sťahovania, prípadne bližšie špecifikovať o aké typy súborov máme záujem (napr. nechceme obrázky a všakovaké javaskripty, ale štýly nám nevadia a podobne).

Tu sme sa dostali k prvej vymoženosti programu a tou je možnosť "predplatiť" si stránky. Samozrejme, WWWOffle daemon musí vedieť, kedy vlastne k Internetu pripojení sme a kedy nie. Inak by totiž nevedel, kedy stránky sťahovať a kedy len zobrazovať informácie o zaregistrovaní našej žiadosti (predplatenia). Toto mu dáme vedieť pomocou doplnkového programu wwwoffle. Pozor, nemýliť si tento program s wwwoffled. wwwoffled je samotný démon (proxy server) a wwwoffle je utilita, ktorou sa tento proxy server ovláda.

Príkazom wwwoffle -online povieme serveru, že sme k internetu pripojení, naopak príkazom wwwoffle -offline zase, že už pripojení nie sme. Povel na sťahovanie "predplatených" stránok dáme pomocou príkazu wwwoffle -fetch. Osobne odporúčam dať tieto príkazy do štartovacích internetových PPP skriptov. Poobzerajte sa v adresári /etc/ppp, tam sa už dozviete čo a ako.

Po odpojení od internetu budeme mať vo veľkej cache /var/spool/wwwoffle/http uložené všetky predplatené stránky. Samozrejme iba ak sa stihli stiahnuť. Budú tam tiež tie stránky, ktoré sme navštívili počas aktívneho pripojenia. Teraz po nich môžeme s kľudom offline surfovať a čítať siahodlhé memoáre na tému, ktorá distribúcia Linuxu je najlepšia bez toho, aby nabiehali Slovenským telekomunikáciam drahocenné impulzy.

Prirodzene, s používaním tohto programu získava vaše pripojenie k sieti Internet aj celý rad ďalších užitočných vlastností. Jednou z nich je, že sa zo siete sťahujú len súbory, ktoré ešte stiahnuté neboli, alebo sa od posledného stiahnutia zmenili. Nezmenené súbory budú prehliadaču posunuté priamo z cache, čo je samozrejme mnohonásobne rýchlejšie ako ich opätovné sťahovanie. Surfovanie pomocou modemu sa zrazu môže stať pomerne rýchlou a dynamickou záležitosťou.

K tomuto určite pomáha aj možnosť zakázať sťahovanie z určitých adries. Na prvý pohľad zbytočná funkcia skrýva v sebe niekoľko dobrých vlastností. Určite poznáme všetci stránky, kde načítanie baneru trvá dlhšie než načítanie samotného dokumentu. Ešte horšie to býva v prípade "vhodne" umiestneného počitadla (counteru). Ale našťastie nie je problém zozbierať zopár adries, ktoré vám počas vášho internetového pripojenia neposlali nič iné, iba kopu reklamy alebo iný druh bordelu. A potom ich jednoducho pomocou wildcardov zapísať do konfiguračného súboru do sekcie DontGet. Viac krát od nich nič neuvidíte.

WWWOffle umožňuje aj nastavenie domény, ktorá sa nemusí ukladať do cache, pretože je neustále prístupná (napr. lokálny web), alebo nastavenie serverov, ktoré majú povolené pripájať sa na náš proxy server. Toto sú však funkcie, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za základ proxy serverov. Ich existencia nikoho neprekvapí. Už menej tradičná je ale možnosť, upravovať hlavičky odchádzajúcich požiadaviek (requestov). Nemusí predsa každý vedieť aký browser používame, alebo čo takto zakázať všetko čo sa týka cookies a vecí okolo?

Za zmienku stojí aj funkcia upravovania linkov. V tomto kontexte WWWOffle rozlišuje tri typy linkov. Link na objekt (stránka, obrázok, ...), ktorý je v cache a teda je možné si ho offline pozrieť. Ďalej link na objekt, ktorý v cache nie je a do tretice link na objekt, ktorý tiež v cache nie je, ale požiadavka na jeho stiahnutie už bola vykonaná. WWWOffle je teda možné nakonfigurovať tak, aby tieto linky zvýrazňoval príslušnou farbou. Zelenou farbou tie ktoré máme, červenou tie ktoré nemáme. Potom hneď vieme na čom sme a výrazne to uľahčuje situáciu pri offline surfovaní.

Ďalšou užitočnou funkciou tohto proxy serveru je monitorovanie. Ide pravidelné sťahovanie špecifikovanej adresy v určitých časových intervaloch. Ja mám napríklad nastavené monitorovanie spravodajských serverov typu linux.sk, root.cz, underground.cz a segfault.org. Pri použití doporučeného intervalu raz za ďeň, máte každý deň aktuálnu a čerstvú stránku z príslušného spravodajského serveru. Ak ešte nastavíte hĺbku sťahovania na 1, dostanete navyše aj všetky aktuálne články. Samozrejme, iba ak sú prístupné z hlavnej stránky, čo však väčšinou bývajú.

Ak sa rozhodnete tento proxy server používať, chcel by som vám doporučiť ešte dve veci. Tou prvou je nastaviť WWWOffle démona aby nebežal pod rootom. Maximálne prístupové práva tento program nevyhnutne nepotrebuje, takže mu bude pokojne stačiť, keď bude spustený ako používaťeľ daemon zo skupiny daemon. V konfiguračnom súbore ľahko nájdeme miesto, ktoré treba zmeniť. Nesmieme ale zabudnúť, povoliť mu prístup do cache, konfiguračnému súboru atď. Toto spravíme príkazom chown -R daemon.daemon /var/spool/wwwoffle.

Druhou nemenej dôležitou vecou je nestavenie administrátorského hesla. Je to nutné, pokiaľ nechcete, aby niekto spravoval váš proxy server za vás. Mazanie a úpravy cache, ale aj iné dôležité funkcie bude môcť potom prevádzať len autorizovaná osoba, ktorá bude vedieť heslo.

V prípade, že chcete surfovanie offline povoliť len niektorým používateľom, WWWOffle túto funkciu taktiež podporuje. V konfiguračnom súbore môžete pre tento účel vytvoriť ľubovoľne veľa kombinácií typu používateľ:heslo.

Aj pre používateľov operačného systému MS-Windows je tu dobrá správa. WWWOffle existuje aj pre túto platformu, no samozrejme len pri strate niektorých funkcií, ktoré Windows 9x/ME nepodporuje (ako napríklad prístupové práva a podobne).

Verím, že sa mi podarilo pomocou vyššieuvedenej recenzie ukázať, ako jednoducho dosiahnuť spoľahlivý a funkčný, ale pritom ľahko konfigurovateľný proxy server s veľmi užitočnými funkciami a širokospektrálnym použitím. V prípade akýchkoľvek problémov s uvedeným programom, vám rád poradím a pomôžem.

Ondrej 'Nepto' Jombík
http://nepto.sk

Referencie:

Domovská stránka projektu WWWOffle
http://www.gedanken.demon.co.uk/wwwoffle/

Surfujte offline! (podobný článok na root.cz, ktorým som sa inšpiroval)
http://www.root.cz/clanek/416

Článok bol pôvodne vydaný na serveri Linux.SK a v redakčnom systéme Platon.SK je publikovaný so súhlasom autora aj prevádzkovateľa servera.

Čo je Platón?
Platón bol veľmi doležitý filozof starovekého Grécka, študent Sokratesa a učiteľ Aristotela. viac info...

Platon Group zastrešuje slovenskú skupinu vývojárov otvoreného softvéru. Vyvíja, spravuje, dokumentuje niekoľko úspešných open-source projektov.

Platon Technologies, s.r.o. je mladá a dynamicky rozvíjajúca sa spoločnosť, ktorá má za cieľ prinášať otvorené technológie do komerčnej a verejnej sféry.

Podporte nás

Výkonný webhosting
a multihosting

Platon Webhosting

Super rýchle servery
a profesionálna administrácia

Virtuálne, dedikované a manažované servery

Vývoj
Diskusia k článku
martyx wwwoffle_linky farebne 2004-10-07 17:32
Nepto     RE: wwwoffle_linky farebne 2004-10-07 19:13
ahmed sayeed Validity? 2021-02-20 14:02
AOL Login AOL mail login 2021-06-08 08:41
123.hp.com/setup 123.hp.com/setup - Download, install HP printer drivers 2021-08-12 11:18
Ashley Wu Thank you 2021-12-09 16:00
mekwan Amazon Employee Discount 2022-06-06 05:59
elisa luna941 buy ammo online 2022-09-19 05:21
ramsion busy metamask wallet 2022-11-10 07:02
Angel17 Cool 2023-10-29 18:10
Drolet Outback Chef Wood Burning Cook Stove     Great 2023-10-29 18:11
cris favorite cart 2024-03-13 16:26
cris favorite cart 2024-03-13 16:55
jakesonjake new york van service 2024-04-17 18:21
car service from jfk airport car service from jfk airport 2024-04-18 07:03
socail media agency ppc campaign management 2024-04-18 07:26
ppc campaign management ppc campaign management 2024-04-18 07:27

   

 
Copyright © 2002-2006 Platon Group
Stránka používa redakčný systém Metafox
Na začiatok · Odkazový formulár · Prihláška
Upozorniť na chybu na PLATON.SK webstránke · Podmienky použitia · Ochrana osobných údajov